Elementy te mogą się zużywać stosunkowo szybko. Istotne jest więc bowiem, aby kontrolować ich stan i w miarę możliwości regularnie zastępować stare egzemplarze nowymi. Zużyte elementy nie muszą jednak wędrować do utylizacji- jeśli posiadają nieuszkodzone rdzenie, można poddawać je naprawie oraz regeneracji, co jest dla firmy korzystne. Na czym polega regeneracja i naprawa walców w praktyce? Jest ona wykonywana w wyspecjalizowanych do tego celu przedsiębiorstwach, takich jak chociażby Grupa Hannecard. Taka firma posiada niezbędną wiedzę, a także sprzęt i wyposażenie, które służy do regeneracji tych elementów. Standardowo, taka firma może wykonywać także okresowe przeglądy w działającym parku technologicznym, które pozwalają wychwycić elementy, które i tak w najbliższym czasie trzeba będzie oddać do naprawy lub regeneracji.

 

Przebieg regeneracji wałków oraz walców

 

Proces ten rozpoczyna się ich demontażu na hali produkcyjnej, chyba, że zostały one zdjęte i wymienione na nowe już wcześniej. Po demontażu koniecznie trzeba je przetransportować do firmy, która będzie przeprowadzała ich regenerację. Na miejscu, pierwszą czynnością będzie odpowiednie przygotowanie wałków oraz walców poprzez pozbycie się z nich starej powłoki. Dzięki przegotowaniu rdzenia do nałożenia nowej mieszanki zwiększa się szansa na to, że powłoka będzie idealnie przylegała do rdzenia, co wpływa na późniejszą wydajność pracy takiego elementu. Pozostaje jeszcze odpowiednie dobranie rodzaju mieszanki, jaka ma pokryć walec. Może to być taka sama mieszanka, jaka była wcześniej, a za takim rozwiązaniem przemawia sytuacja, w której możemy ocenić, że dobrze sprawdzała się w praktyce.

 

Zawsze możemy jednak zdecydować o tym, aby specjaliści spróbowali wykonać dla nas inną mieszankę, która ich zdaniem najlepiej będzie odpowiadała procesowi produkcji w naszej firmie. Do dyspozycji są powłoki gumowane, poliuretanowe, kompozytowe, a także specjalne powłoki metaliczne. Oprócz procesu nakładania mieszanki, równie ważnym etapem jest szlifowanie powierzchni walców oraz wałków, tak, aby nadać im najbardziej ergonomiczny i optymalny kształt. Podczas pracy takiego elementu każda nierówność może znacząco obniżać efektywność pracy wałka lub walca- szlifowania nie można więc pominąć. Tak przygotowane elementy mogą wrócić na halę maszyn i mogą zostać założone na nowo. Tym samym oczywiste staje się, że regeneracja wałków jest opłacalna i daje naprawdę bardzo dobre rezultaty. Jest to opcja korzystna finansowo dla firmy, ale też dzięki ponownemu wykorzystaniu tych samych wałków, przedsiębiorstwo produkuje znacznie mniej odpadów i jest bardziej przyjazne dla środowiska. Warto więc taką możliwość wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli w naszym parku technologicznym występuje bardzo dużo wałków, walców oraz wałów różnego przeznaczenia.

 

https://www.hannecard.pl/