Co warto wozić w swoim samochodzie zimą? Co zrobić, aby palił mniej? Poznaj kolejną odsłonę naszych moto porad!

Co warto mieć w swoim bagażniku w zimie?

Warto już na początku zimny włożyć do bagażnika kilka dodatkowych rzeczy, których normalnie ze sobą nie wozimy. Naprawdę niskim kosztem można ułatwić codzienne użytkowanie auta i nie narażać się na dodatkowe nerwy oraz koszty. Są to niby podstawowe rzeczy, ale łatwo o nich zapomnieć, szczególnie na początku zimy. Co warto włożyć do swojego bagażnika?

Nie może w nim zabraknąć skrobaczki, koniecznie ze zmiotką. Zamarzniętą cienką warstwę śniegu czy lodu z łatwością usuniemy twardą częścią, ale w przypadku grubego i miękkiego puchu lepiej poradzi sobie zmiotka. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe i mieć je cały czas w swoim bagażniku, w szczególności w zimie, ponieważ niskie temperatury lubią skracać żywotność akumulatorów.

Gdy tylko zacznie robić się zimno, nie zapomnij zaopatrzyć się także w zimowy płyn do spryskiwaczy, i to w zapasie. Ma zdecydowanie niższą temperaturę zamarzania niż ten letni. Zimą zdecydowanie częściej korzystamy ze spryskiwaczy – szyby bardziej się brudzą od leżącego na drogach błota i soli. Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie go w zbiorniku.

Sposoby na zaoszczędzenie paliwa

Najbardziej ekonomiczna jest płynna jazda ze stałą prędkością, a nie częste hamowanie, wciskanie gazu w podłogę i kręcenie silnika do wysokich obrotów. Jeśli widzisz przed sobą przeszkodę lub włączające się czerwone światło, warto wytracić prędkość zawczasu, hamując silnikiem. Negatywny wpływ na wielkość spalania ma także zbyt małe ciśnienie w oponach, dlatego powinno się je często sprawdzać. Szacuje się, że wynik o pół bara za mały to nawet o 5 proc. większe spalanie.

Także jeśli w bagażniku znajdują się niepotrzebne rzeczy, dobrze jest się ich pozbyć. Większa masa auta to większe zużycie paliwa. Zastanów się również, czy jeżdżenie na oddaloną stację po tańsze paliwo ma sens – może to być tylko pozorna oszczędność. Obserwuj ceny i korzystaj z różnych programów lojalnościowych.