Kryterium bezpieczeństwa powinno być jednym z najważniejszych branych pod uwagę przy wyborze samochodu. Na rynku europejskim testy bezpieczeństwa przeprowadza niezależna organizacja Euro NCAP. Na czym one dokładnie polegają? Które samochody okazały się jednymi z najbardziej bezpiecznych?

Testy Euro NCAP

Test zderzeniowy przeprowadzany przez Euro NCAP składa się z czterech części – zderzenia czołowego  (uderzenie 40% przedniej części samochodu w nieruchomą, deformowalną przeszkodę przy prędkości 64km/h), zderzenia bocznego (w bok nieruchomego samochodu od strony kierowcy uderza przeszkoda z prędkością 50km/h), zderzenia z pieszym (w różne punkty na masce na wysokości przednich reflektorów oraz przednim zderzaku wystrzeliwane są z prędkością 40km/h manekiny pełniące role pieszych) oraz zderzenia ze słupem (uderzenie bokiem samochodu, który jest ustawiony na ruchomej platformie, w nieruchomy słup z prędkością 29km/h).

Najbardziej bezpieczne samochody

W styczniu 2018 r. opublikowane zostały wyniki badań za poprzedni rok. Łącznie przetestowano prawie siedemdziesiąt modeli samochodów. Okazało się, że Volkswagen z wielkim uznaniem wygrywa w trzech kategoriach – model Polo w klasie supermini, T-Roc w małej kategorii terenowej oraz prestiżowy Arteon w klasie Executive – i Volvo wzmacnia swoją reputację w zakresie bezpieczeństwa dzięki tegorocznemu najlepszemu ogólnemu wykonawcy, duży terenowy XC60 .

W kategorii minivan wygrał Opel Crossland X, a w kategorii mały samochód rodzinny Subaru XV i Subaru Impreza.

Większość modeli testowanych w 2017 r. była nowością na rynku, a niemal wszystkie z nich osiągnęły maksymalną pięciogwiazdkową ocenę, co w zestawieniu z coraz ostrzejszym systemem ocen Euro NCAP odzwierciedla stale poprawiające się bezpieczeństwo nowoczesnych pojazdów.