Pierwszy raz samochód w ujęciu sportowym został wykorzystany 22 lipca 1894 r., gdy na drogach pomiędzy Paryżem a Rouen odbył się pierwszy wyścig samochodowy. Od tego czasu sporty motoryzacyjne znacznie się rozwinęły. Czym różnią się między sobą i jakie miały początki?

Wyścigi samochodowe

Pierwszym sportowym wykorzystaniem samochodu stały się wyścigi. Niedługo po wyżej wspomnianym wydarzeniu, zorganizowano najstarszą serię wyścigową z miasta do miasta – Puchar Gordona Bennetta. Odbywała się ona w latach 1900-1905 i to właśnie wtedy po raz pierwszy wprowadzono regulacje dotyczące wagi, napędu oraz wyposażenia startujących samochodów. Z kolei Grand Prix Francji w 1906 r. było pierwszym wyścigiem, który składał się z kilku okrążeń po wyznaczonym i zamkniętym torze.

Każdy wyścig samochodowy ma z góry określone przepisy. Biorą w nim udział zawodnicy, którzy ścigają się pojazdami konkretnego typu zgodnie z założeniami, po torze wyścigowym. Termin ten odnosi się również do wszystkich zawodów, które polegają na prowadzeniu pojazdu czterokołowego w wyznaczonym do tego miejscu i jak najszybszym czasie dotarcia do mety.

Obecnie istnieje bardzo wiele zarówno międzynarodowych, jak i narodowych Mistrzostw oraz serii wyścigowych. Każda z nich wyróżnia się własnymi regulacjami technicznymi czy sportowymi.

Rajdy samochodowe

W odróżnieniu od wyścigów, w rajdach samochodowych bierze udział kierowca wraz z pilotem i rywalizują oni z innymi, dwuosobowymi załogami. Startują w specjalnych samochodach rajdowych, które muszą jednak być dopuszczone do normalnego ruchu drogowego. Rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, które są całkowicie lub częściowo otwarte dla ruchu drogowego oraz na zamkniętych odcinkach specjalnych. Celem rajdów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych i przejechanie całej trasy w czasie, który został określony przez organizatora.

Rajd Monte Carlo jest obecnie najstarszym kontynuowanym cyklicznie rajdem samochodowym na świecie – pierwszą edycję zorganizował książę Monako Albert I już w 1911r. Co ciekawe, drugim najstarszym rajdem samochodowym odbywającym się do dzisiaj na świecie jest Rajd Polski – pierwsza edycja odbyła się w 1921 r. na trasie z Warszawy do Białowieży.