Hydrant w praktyce pełni bardzo ważną funkcję- w przypadku pożaru ma za zadanie znacząco ułatwić i przyspieszyć całą akcję pożarniczą zapewniając strażakom dostęp do najprostszego i najpowszechniejszego środka gaśniczego, jakim jest woda. Rozbudowane skrzynki hydrantowe mogą dodatkowo posiadać miejsce do przechowywania innego środka gaśniczego, jakim są gaśnice pianowe, proszkowe. Obecność hydrantu w różnego rodzaju budynkach jest regulowana normami, a co za tym idzie czasem po prostu trzeba go umieścić na terenie zakładu, a dodatkowo trzeba go zabezpieczyć i we właściwy sposób oznakować zgodnie z normami. Oprócz tego, trzeba zadbać o to, aby w razie konieczności możliwy był efektywny pobór wody z sieci wodociągowej pod właściwym ciśnieniem, takim, które umożliwi zagaszenie pożaru.

 

Standardowo, jedną z popularniejszych wersji, jaką można spotkać w budynkach jest hydrant natynkowy. Wykonywanie go ze stali wysokowytrzymałej często pozwala na zredukowanie ciężaru takiego hydrantu, który ma przecież utrzymać się wisząc w skrzynce na ścianie. Wersja natynkowa, jak sama nazwa wskazuje, wieszana jest na tynku, czyli po prostu na ścianie. Specjalne skrzynki pozwalają na bezpieczne, ale i estetyczne przechowywanie hydrantu i są powszechnie stosowane. Zazwyczaj, kolorystyka takich skrzynek to biel lub też czerwień.

 

Parametry skrzynek na hydrant

 

Ich cechą charakterystyczną jest sposób, w jaki można dostać się do hydrantu wewnątrz skrzynki. Można ją oczywiście otworzyć posiadając klucz serwisowy, otwarcia skrzynki może jednak dokonać każdy, kto zauważy niebezpieczeństwo na terenie budynku poprzez wyłamanie pokrywy z PCV. Skrzynki te są wykonywane ze stali ocynkowanej, malowanej proszkowo. Ze względu na to, że są metalowe, są solidne i bardzo trwałe, a dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne sprawia, że dobrze opierają się wilgoci. Wewnątrz skrzynki możliwe jest na przykład przechowywanie węża o długości 20 mb. Bardzo często też można wybrać, w którą stronę mają się otwierać drzwiczki takiej szafki, aby możliwe było umieszczenie jej dokładnie w takim miejscu, gdzie będzie to najbardziej pożądane.