Wałki przemysłowe to niezwykle ważne elementy, które odpowiadają za prawidłowe działanie wielu maszyn przemysłowych. Wałki wspierają pracę maszyn, których głównym zadaniem jest wykonywanie cyklicznych obrotów wokół własnej osi. Zastosowanie wałków przemysłowych jest obecnie bardzo uniwersalne, a więcej na temat budowy, regeneracji oraz wykorzystania wałków znajdziesz w dalszej części artykułu.
Budowa wałków przemysłowych
Jak sama nazwa wskazuje, wałki przemysłowe w swojej budowie przypominają figure walca, choć istnieją modele o różnych kształtach w zależności od ich dalszego przeznaczenia. Do najpopularniejszych rodzajów wałków przemysłowych, które są obecnie produkowane i wykorzystywane przede wszystkim do budowy maszyn przemysłowych zaliczamy wał czynny, wał pomocniczy, wał bierny, wał korbowy oraz wałek giętki. Sposób dalszego wykorzystania wałków ma również wpływ na rodzaj ich pokrycia. W zależności od tego wałki przemysłowe mogą być pokryte powłoką poliuretanową, powłoką z gumy syntetycznej, naturalnej lub silikonowej, powłoką z materiałów kompozytowych, a także powłoką z węglika wolframu i chromu. Więcej na temat rodzajów pokrycia wałków przemysłowych możesz przeczytać na stronie https://www.hannecard.pl/pl/branze/tworzywa-sztuczne/.
Bez względu na rodzaj wału, jego pokrycie oraz budowę, elementy te trzeba regularnie konserwować oraz poddawać regeneracji.
Czym jest i jak przebiega regeneracja wałów?
Na skutek częstej i ciężkiej eksploatacji wszelkie maszyny przemysłowe, a dokładniej mówiąc najbardziej narażone na uszkodzenia elementy właśnie takie jak wałki przemysłowe, ulegają poważnym usterkom, na skutek których może dojść do całkowitego wstrzymania produkcji i wielkich strat w przedsiębiorstwie. Właśnie dlatego kluczowe znaczenie ma regeneracja wałów, która polega na zabezpieczeniu ich przed korozją, naprawie uszkodzonych części, a także wymianie czopów oraz rdzeni. Regeneracją wałów zazwyczaj zajmuje się firma zewnętrzna, która odbiera, a następnie dostarcza zregenerowane wały do przedsiębiorstwa.