Kupno auta używanego to popularne i często wybierane rozwiązanie. Mamy określony budżet, siadamy do komputera czy do smartfona i zaczynamy przeglądać oferty zamieszczone w sieci. Jeśli jakiś pojazd będzie nam odpowiadał pod względem przyjętych przez nas kryteriów- kolejnym krokiem będą oględziny już na miejscu u sprzedającego- może to być komis, ale może to być także oferta osoby prywatnej. Podstawą całej transakcji jest umowa kupna sprzedaży pojazdu, która też jest później podstawą do tego, aby móc pojazd zarejestrować na własne dane.
Bardzo często to właśnie komisy są pierwszymi miejscami, do których udajemy się podczas poszukiwań samochodu używanego. Kupno auta z komisu ma jednak swoją specyfikę, co warto wiedzieć już na początku naszych poszukiwań?
Czy komis odpowiada za wady auta?
Nie jest niczym zaskakującym, że auto z komisu może mieć różną przeszłość, czasem jest ona dobrze udokumentowana, a czasem nie do końca w pełni znana. Nie wiemy więc do końca w jaki sposób pojazd był eksploatowany, a niejednokrotnie jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą- nie wiemy nawet, czy w pojeździe były przeprowadzone naprawy blacharsko- lakiernicze. Ryzyko związane z zakupem auta używanego dotyczy więc przede wszystkim przeszłości auta, która może rzutować na późniejszą awaryjność auta. Nieuczciwy sprzedawca może wykorzystać naszą niewiedzę i celowo wprowadzić nas w błąd lub też zataić niektóre kwestie.
Dlatego też kupując auto z komisu często zastanawiamy się, czy sprzedawca w tym przypadku ponosi odpowiedzialność za ukryte usterki, które zawsze przecież mogą się pojawić.
– Wyjeżdżamy z komisu, rejestrujemy pojazd, a po miesiącu czasu pojawia się usterka, której naprawa jest kosztowna. Czy komis ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za jej wystąpienie? Jeśli wady fizyczne pojazdu wyjdą na jaw- komis ponosi za nie odpowiedzialność jeśli zostały one specjalnie zatajone. W przypadku, kiedy przed zawarciem umowy komis poinformował kupującego o występujących usterkach, o których wiedział sprzedawca- już nie ponosi za nie odpowiedzialności. Dochodzenie własnych roszczeń w ramach sporu z komisem jest trudne, długotrwałe i może też być kosztowne.
– Sprzedawca odpowiada za wady auta stwierdzone do 2 lat od dnia wydania samochodu. Wady te nie mogą być związane z aspektami, które dotyczą normalnej eksploatacji auta, jak np. wymiana świec, wycieraczek czy nawet akumulatora. Konieczne jest też ustalenie, że pojazd posiadał daną wadę w dniu dokonywania jego zakupu, co również bywa bardzo trudne.
Najlepiej wybierać sprawdzonych sprzedawców
Ze względu na fakt, że dochodzenie swoich praw w ramach zawieranej z komisem umowy jest trudne- najlepiej wybierać zaufanych sprzedawców. Jeśli interesują nas samochody używane, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług serwisu, który funkcjonuje przy salonie sprzedaży nowych samochodów danej marki. Tym samym są to sprawdzone i „pewniejsze” samochody używane. Toyota Okęcie to jedno z miejsc, gdzie takie samochody można obejrzeć. W takim komisie możemy liczyć na pełniejszy obraz historii auta, a także na rzetelne sprawdzenie stanu technicznego kupowanego samochodu używanego.
Zapoznaj się z ofertą https://www.toyota-okecie.pl/