Przegląd samochodu to bardzo istotna kwestia – niedopilnowanie tego obowiązku może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Czy wiesz, jak często należy go przeprowadzać i czym różni się badanie techniczne od przeglądu technicznego? Postaramy się pomóc! Sprawdź, kiedy robić przegląd samochodu, by legalnie poruszać się po polskich drogach publicznych!

Kiedy robić przegląd samochodu?

Zanim dowiesz się, kiedy robić przegląd samochodu, powinieneś najpierw poznać różnice między badaniem a przeglądem technicznym. Choć pojęcia te są podobne, nie oznaczają tego samego, co często powoduje wiele wątpliwości i niedopowiedzeń.

Badanie techniczne samochodu, nazywane potocznie przeglądem, jest obowiązkowe – bez niego pojazd mechaniczny nie zostanie dopuszczony do ruchu publicznego. Przeprowadza się go na odpowiednich stacjach diagnostycznych i musi być wykonywany raz na 12 miesięcy.

Z kolei przegląd techniczny (okresowy) to badanie zalecane przez producenta samochodu. Nie jest ono obowiązkowe, a jedynie pozwala zachować gwarancję oraz inne korzyści, jakie oferuje producent. Jaki jest termin takiego badania? Różny – w zależności od marki czy modelu auta.

W takim razie kiedy robić przegląd samochodu (obowiązkowy)? Co 12 miesięcy, chyba że mówimy o nowym samochodzie. Jeżeli zakupiłeś auto z salonu, powinieneś zgłosić się na przegląd przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Drugie badanie ma miejsce przed upływem kolejnych 2 lat. Potem należy zgłaszać się do stacji kontroli już co rok.

Badanie techniczne składa się z:

  • identyfikacji pojazdu (sprawdzenia zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym);
  • kontroli dodatkowego wyposażenia samochodu, np. instalacji LPG;
  • sprawdzenia stanu poszczególnych układów w aucie – kierowniczego, hamulcowego, zawieszenia, a także innych elementów, jak ogumienie, oświetlenie czy pasy bezpieczeństwa.

Wszelkie problemy ze sprawnością samochodu mogą sprawić, że badanie zakończy się wynikiem negatywnym, co wiąże się z koniecznością wyeliminowania wszelkich usterek i ponownym udaniem się na przegląd.

Pamiętaj! Poruszanie się drogami publicznymi bez aktualnego badania technicznego wiąże się z wysokimi karami – mandatem w wysokości od 1500 do 5000 zł, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję.

Gdzie zrobić przegląd samochodu?

Wiesz już, kiedy robić przegląd samochodu, ale gdzie go przeprowadzić? Obowiązkowy przegląd samochodu można zlecić na dowolnej stacji kontroli pojazdów – zarówno podstawowej, jak i okręgowej. Samo badanie trwa najczęściej od 15 do 25 minut i kosztuje 99 zł (dla samochodów osobowych).

Jeżeli zaś chodzi o przeglądy okresowe, należy przeprowadzać je w autoryzowanych serwisach producentów, np. ASO Toyota itd. Dzięki temu unikniesz różnego rodzaju problemów z działaniem swojego samochodu i zyskasz możliwość skorzystania z wiedzy oraz doświadczenia doświadczonych specjalistów. Taki serwis Toyota będzie w stanie pieczołowicie zadbać o Twój pojazd i zapewnić Ci wsparcie w każdej awarii.