Warsztat samochodowy – źródło cennych porad

Warsztat samochodowy to nie tylko serwis samochodowy, ale również najlepsze źródło wartościowych porad dla użytkowników pojazdów. Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że aby cieszyć się niezawodną jazdą należy dbać o auto i utrzymywać je w dobrej kondycji. Nikt lepiej, jak pracownicy warsztatu, którzy są fachowcami w tej materii, nie doradzi nam w jaki sposób optymalnie zadbać o swój pojazd. Warto więc podpytać i podsłuchać wskazówek rzetelnych praktyków, szczególnie jeżeli sami nie czujemy się zbyt mocni z tej dzidziny.

 

Przygotowanie pojazdu do zimy – porady z warsztatu samochodowego

 

Aby zapobiec stresom związanych w eksploatacją pojazdu w okresie jesienno – zimowym należy zadbać o wcześniejszy przegląd. Sprawdźmy zatem, co szczególnie należy wziąć pod lupę, kiedy przygotowujemy się do zimy i co radzą nam pracownicy warsztatu samochodowego:

Wymiana opon na zimowe

Wymiana opon to podstawowa czynność i w zasadzie bezdyskusyjna. Dla przypomnienia ogumienie zimowe zapewnia lepszą trakcję na śniegu czy błocie pośniegowym, a także skraca drogę hamowania. Przed wymianą na pewno warto najpierw sprawdzić stan i głębokość bieżnika oraz czy nie posiada ewentualnych uszkodzeń. Jeżeli mamy wątpliwości co do parametrów warto zasięgnąć porady sprawdzonego mechanika samochodowego. A ponieważ okres zimowy sprzyja złapaniu tzw. gumy, więc powinno się jeszcze prześledzić swoją zapasówkę oraz narzędzia niezbędne do jej potencjalnej wymiany.

 

Sprawdzenie stanu nadwozia

 

▪ Szczególnie przed sezonem zimowym powinniśmy dokładnie posprzątać auto wewnątrz i umyć je na zewnątrz. Po zauważeniu drobnych ubytków, otarć czy pęknięć warto je zreperować, póki są naprawdę małe. Warunki, jakie funduje nam zima niestety sprzyjają ich powiększaniu i tym samym powstawaniu korozji.

▪ Dodatkowo zaleca się nawoskowanie lakieru. Czynność ta utrudnia ponowne brudzenie i jednocześnie ułatwia późniejsze mycie pojazdu oraz stanowi lepsze zabezpieczenie przed solą drogową.

▪ Kolejnym przystankiem w przeglądzie auta są wycieraczki, z którymi trzeba będzie się zaprzyjaźnić zwłaszcza zimą. Zakup nowych piór to nieduży wydatek, a zdecydowanie ułatwi i tak ciężką pracę wycieraczek oraz zapobiegnie uszkodzeniu szyby.

▪ I jeszcze praktyczna wskazówka dotycząca dywaników samochodowych. Otóż w okresie opadów śniegu i deszczu lepiej sprawdzają się te grubsze z podniesionymi krawędziami, co powoduje zatrzymywanie wody. Dzięki takim rozwiązaniom ciecz nie spływa pod wykładzinę podłogi oraz zmniejsza się wilgotność wewnątrz auta.

▪ Regulacja świateł to też niby taki drobny szczegół, ale jakże jednak istotny, szczególnie kiedy oślepiamy innych użytkowników ruchu lub zmniejszamy sobie pole widzenia. Zatem kilka minut warto poświęcić jeszcze tej kwestii.

 

Wymiana płynów eksploatacyjnych

I tutaj należy się skupić na wymianie zwłaszcza letniego płynu do spryskiwaczy. Ta czynność zalecana jest jeszcze przed nadejściem mrozów. Zimowe płyny wykazują skuteczność nawet przy temperaturach sięgających – 30 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że ich zużycie zimą jest większe, a zatem trzeba regularnie sprawdzać stan zbiorniczka. Ponadto kontroli podlegają: poziom płynu chłodniczego i hamulcowego oraz oleju silnikowego, których niedobory również należy uzupełnić.

 

Kondycja akumulatora

 

Kolejnym punktem przygotowań pojazdu do zimy jest sprawdzenie stanu akumulatora i napięcia ładowania. I w tej sytuacji można skorzystać z pomocy fachowca, aby umiejętnie przeprowadzić test sprawności. Skrajne warunki atmosferyczne, takie jak temperatura powietrza niestety bardzo szybko weryfikują osłabione ogniwa. Więc jeżeli pominiemy ten krok możemy liczyć się z sytuacją zaliczaną do jak najbardziej stresowych na drodze.

 

Warsztat samochodowy – kompleksowa obsługa

 

Kiedy nasze auto gości w profesjonalnym warsztacie, jego pracownicy bez względu na porę roku sprawdzają wszystkie wyżej wspomniane parametry. Ba, czynią to odruchowo, nawet jeżeli o to nie prosimy. Ponieważ każdy zawodowy mechanik wie, jak kluczową rolę dla bezpieczeństwa podróżujących po drogach potrafi stanowić nawet najdrobniejszy detal w aucie. Dlatego warto im zaufać, szczególnie kiedy doskwiera nam brak wiedzy lub budzi ona jakiekolwiek wątpliwości. W Rzeszowie rzetelną pomocą służą pracownicy Warsztatu Samochodowego GARAGE 66 znajdującego się przy Alei Gen. Władysława Sikorskiego 435, tel. 730-778-778. W tym miejscu możemy liczyć na fachowy przegląd samochodu zarówno przed zimą jak i po zimie.