Sam pomysł brzmi jak rodem z filmów science-fiction, jednak w niedalekiej przyszłości może stać się częścią naszego życia. Pojazdy bez kierowcy powoli stają się rzeczywistością.

Gdy okazało się, że w Holandii testowane są niewielkie, autonomiczne pojazdy Europejczycy pękali z dumy. Osiągnięcie stało się jeszcze bardziej zachwycające, gdy wprowadzone zostały na jedną i dość krótką trasę w Europie Zachodniej. Nie są to już małe samochody testowane na specjalnych placach, ale środki transportu publicznego. Wciąż z ograniczeniami (mogą przewozić ludzi m.in. tylko przy ładnej pogodzie i niewielkim ruchu na drodze), ale z pewnością jest to ogromny krok naprzód.

Jednak, jak się okazało całkiem niedawno, Europa nadal pozostaje w tyle za Azją, ponieważ w Chinach… testowane są autobusy bez kierowcy, i to już od kilku lat. Internet podbił filmik z takiego pojazdu, w którym kierowca siedzi wygodnie z założonymi rękami i jedynie pobieżnie patrzy na to, co dzieje się na drodze. W tym samym czasie autobus reaguje na zmianę świateł, wyprzedza i zmienia pasy ruchu.

Zapewne jeszcze dużo pracy czeka twórców tego wynalazku, zanim na stałe stanie się częścią transportu publicznego w Chinach. I pewnie niejeden strajk kierowców, ponieważ w takich pojazdach są oni po prostu niepotrzebni.