To cały, dość skomplikowany mechanicznie układ podzespołów, dzięki którym możliwe jest przeniesienie energii mechanicznej. W samochodach osobowych, układ przenoszenia napędu wykorzystywany jest do przeniesienia energii z silnika do kół. Jest to możliwe, dzięki między innymi skrzyni biegów, która zbudowana jest z kół zębatych. Od wzajemnego położenia tychże kół, zależy moc i prędkość obrotowa silnika, a to z kolei decyduje m. in. o prędkości poruszania się samochodu.

PTO, czyli Power Take Off

PTO, czyli przystawka odbioru mocy https://hydroexpert.eu/Przystawka-odbioru-mocy-SCANIA-GRS-895-quot-SCANIA-GRS895quot-p488, jest urządzeniem, które podobnie jak skrzynia biegów, zbudowane jest z kół zębatych. Jednakże, w przeciwieństwie do skrzyni, nie jest ono integralną częścią pojazdu, lecz mobilnym urządzeniem, które przymocowywane jest do bloku skrzyni biegów, na bloku silnika lub do skrzyni rozdzielczej. Urządzenie to pełni rolę adaptera, dzięki któremu możliwe jest przeniesienie energii ze skrzyni biegów bądź silnika, na urządzenie zewnętrzne. Dzięki przystawce, możliwe staje się przeniesienie energii do pompy hydraulicznej, agregatu chłodniczego, silnika hydraulicznego czy kompresora. Przystawkę montuje się m. in. w pojazdach rolniczych, samochodach ciężarowych lub pojazdach specjalnych, w których zachodzi konieczność wykorzystania dodatkowego sprzętu. Urządzenie to jest wręcz powszechne, w różnego rodzaju samochodach ciężarowych. Przystawka odbioru mocy w samochodach Mercedes, MAN czy DAF pozwala na to, by podłączyć kompresor, agregat czy rotator żurawia. Te ostatnie są specjalnymi silnikami hydraulicznymi.

Jaką przystawkę wybrać?

Przystawkę odbioru mocy należy dopasować do pojazdu oraz potrzeb. Jak to zrobić? Przede wszystkim, należy wskazać typ skrzyni biegów, a w szczególności jej model oraz miejsce jej montażu. Następnie należy określić, do czego będzie ona wykorzystywana oraz wskazać, czy ma to być przystawka pneumatyczna, mechaniczna czy elektryczno- hydrauliczna. Dodatkową cechą, jest liczba wyjść, która pozwala na pracę dwóch, niezależnie pracujących od siebie urządzeń.