Młodzi rodzice spotykają na swojej drodze sporo sytuacji, w których muszą podejmować ważne dla bezpieczeństwa swojego dziecka decyzje. Jedną z nich jest bez wątpienia wybór odpowiedniego fotelika samochodowego. Pisaliśmy już o tym, dlaczego lepiej jest go montować tyłem do kierunku jazdy. Dzisiaj postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru między systemem montowania fotelika ISOFIX a pasami bezpieczeństwa.

 

System ISOFIX a pasy bezpieczeństwa

Zacznijmy od tego, że wiele fotelików samochodowych można montować zarówno przy pomocy ISOFIX, jak i pasami bezpieczeństwa. Przykładem może być fotelik Maxi Cosi Pebble dedykowany najmłodszym dzieciom. W takiej sytuacji możemy dokonać wyboru. Być może nasz samochód nie jest wyposażony w system ISOFIX? Wtedy bez problemu zamontujemy fotelik przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Istnieją jednak foteliki, które możemy zamontować tylko jednym z wymienionych sposobów. Często rodzice decydują się na tańsze foteliki samochodowe, które można zamontować jedynie przy pomocy pasów ze względu na to, że ich samochód nie posiada systemu ISOFIX. Czy jest to w jakikolwiek sposób mniej bezpieczne?

 

Montowanie fotelika dla dziecka przy pomocy ISOFIX

System ISOFIX jest o tyle wygodniejszy, że jego montaż trwa naprawdę krótko i uznawany jest za bezpieczniejszy. Na ten temat słychać wiele zróżnicowanych opinii. Na pewno warto zaznaczyć, że montaż fotelika samochodowego z tym systemem jest prosty, przez co można stwierdzić, że również bezpieczniejszy.

 

Wynika to z faktu, że z systemem ISOFIX, fotelik zostanie zamontowany poprzez wpięcie jego bazy do specjalnych uchwytów w samochodzie. Raczej ciężko w tym momencie o popełnienie jakiegokolwiek błędu. Szczególnie że w naprawdę dobrych modelach, poprawność wpięcia fotelika zasygnalizuje nam zielona lub czerwona dioda i dźwięk. Tak jest, chociażby w przypadku bazy Maxi-Cosi FamilyFix, która jest kompatybilna z fotelikiem Maxi Cosi Pebble.

 

Pasy bezpieczeństwa nie tak bezpieczne?

Demonizowany przez niektórych system montażu fotelika samochodowego przy pomocy pasów bezpieczeństwa jest tym klasycznym, znanym nam od dawna sposobem zabezpieczania dziecka w aucie. Czy jednak okazuje się, że przez lata robiliśmy to w zły sposób? Niekoniecznie. Na zmniejszony poziom bezpieczeństwa dziecka przy takim montażu wpływa przede wszystkim fakt, że rodzic, montując fotelik, może popełnić błąd. W tym wypadku nie kontroluje nas żaden system. Nie dostaniemy również znaku, że montaż przebiegł prawidłowo. Jeśli jednak zaopatrzymy się w naprawdę dobry fotelik dla dziecka, który pomyślnie i z bardzo dobrym wynikiem przeszedł testy ADAC, to nie ma znaczenia, czy wybierzemy system ISOFIX, czy pasy.

 

Znaczenie natomiast mają nasze umiejętności i możliwości. Dlatego, jeśli wiemy, że nasze życie raczej toczy się szybkim tempem, to idealnym rozwiązaniem dla nas będzie właśnie ISOFIX. A jeśli jesteśmy cierpliwi i możemy poświęcić montażowi fotelika samochodowego tyle czasu, ile jest wymagane, aby zrobić to dobrze, to pasy bezpieczeństwa też spełnią swoją funkcję. Najważniejszym jest, aby pamiętać, że dobry fotelik dla dziecka to podstawa a zaraz obok kluczową kwestią jest jego montaż tyłem do kierunku jazdy.